Anasayfa arrow Ziyaretçi Defteri

Ziyaretçi Defteri

Ziyaretçi Defterine Yaz


alevice    21 Haziran 2008 00:00
www.alevice.de
Merhaba Can Ugurlu
Siteniz Hayirli olsun,
Basarinizin artmasini temenni ederiz.
Basarilar.
www.alevice.de
Site eki Site eki:
Kardeşim önce teşekkürler, siteme hayırlar dilemişsiniz,Ancak kendinizi tanıtmamışsınız...selamlar.

Mustafa TURGUT    09 Mart 2008 17:11
mustafayurgut@arguvaneymir.com
Saygıdeger Ali Rıza Uğurlu Amca.
öncelikle Web sitemde Bulunan Bir bilgideki yanlışlığın görerek benin uyardıgınız için tesekkür ederim.
İsaköyü hakkındaki doğru bilgileri sistenizdeki mevcut içerigi kaynak göstererek almamımı tavsiye edersiniz yoksa sizden daha kapsamlı bilgi alabilirmiyim.
Sitenizde şu an bulunan kısa bilgiyi web siteme alarak oradan sitenizi kaynak gösterebilirm. Sizinde düşüncenizi öğrenmek isterim.
Saygılarımla.
Mustafa TURGUT

mikail baykan    03 Mart 2008 01:57
www.isakoyluyuz.biz@hotmail.com
ali riza abim siten cokguzel olmus emegine saglik demekki boyle guzel siir lerini buradan takip edebilecez tsk ..www.isakoyluyuz.biz mikail baykan

Ali İhsan Öztürk    02 Mart 2008 02:30
aliihsanozturk63_44@hotmail.com
MALATYA BASINIMIZ...
GÜNLÜK GAZETELER
1-GÖRÜŞ
2-YENİ MALATYA
3-HAMLE
4-KARAR
5-HAKİMİYET
6-SONSÖZ
7-YENİGÜN
8-GERÇEK
9-MALATYA EKSPRES
10-BAKIŞ

HAFTALIK ÇIKAN GAZETELER
1-ARAPGİR POSTASI
2-ARGUVAN POSTASI
3-HEKİMHAN EKSPRES
4-YENİ DOĞANŞEHİR
5-FLAŞ HABER
6-ORTAK AKIL
7-MALATYA BİRLİK
8-SON NOKTA
9-MALATYA OBJEKTİF
10-MALATYA REHBER
11- YORUM

TELEVİZYONLAR
1-UFUK TV
2-TV MALATYA
3-GÜNEŞ TV
4-ER TV
5-KANAL MALATYA

RADYOLAR
1-ZAFER
2-FIRAT
3-MALATYA4-MEGA
5-ER FM
6-SÜPER 44
7-GENÇ İMPARATOR
8-FON
9-NİDA
10-Selam
11-ÖĞÜT
12-ÇA ĞLAR FM
13-NUR FM
14-PINAR FM
15-İRFAN

ULUSAL BASIN TEMSİLCİLİKLERİ
1-HÜRRİYET GAZETESİ
2-TÜRKİYE GAZETESİ
3-ZAMAN GAZETESİ
4-NTV
5-DÜNYA GAZETESİ
6-KANAL 7 (YHA)
7-TRT
8-SABAH GAZETESİ
9-ANADOLU AJANSI

BÖLGESEL GAZETE
1-İLK HABER GAZETESİ

BASIN TEMSİLCİLİK VE DERNEKLERİ

1-MALATYA GAZETECİLER CEMİYETİ

2-MALATYA GAZETECİLER DERNEĞİ

3-MALATYA ANADOLU BASIN BİRLİĞİ************************************* *****************
MALATYA'DA BULANAN DERNEKLERİN SAYISI&
VAKIF-DERNEK-SENDİKA VE SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİNİN MEVCUDU: 427 ADET TİR.


******************************************* ****************
MALATYA'DAKİ PARTİ...
MALATYA DA BULUNAN TOPLAM PARTİ SAYISI: 28' DİR...

- MALATYADA BULUNAN, İL VE BAZI İLÇE ÖRGÜTLENMESİNİ TAMAMLAMIŞ TOPLAM 15 SİYASİ PARTİ İL BAŞKANLIĞI BULUNMAKTADIR.

- BUNLAR İÇERİSİNDEN DE HER TÜRLÜ YANİ ÜLKE GENELİNDE SİYASİ ÖRGÜTLENMESİNİ TAMAMLAYIP VE 2007 GENEL SEÇİMLERİNE KATILAN SİYASİ PARTİ SAYISI 12 'DİR.

- AYRICA BUNLARIN YANINDA SİYASİ ÖRGÜTLENMELER, PLATFORMLAR VE KÜÇÜK PARTİLERLE BİRLİKTE 13'E YAKIN KÜÇÜK GRUPLARDA BULUNMAKTADIR.

---------------------- ------------------------------------------------------------ -----------------------------------------------------------< br>
MALATYA ADININ ASLI NEDİR ?
NEREDEN GELİR.
Bu yazı Mustafa Yukaya ait olup, geçenlerde bir dergide yayınlandı.
Malatya adının nereden geldiği, tarihi boyunca her hangi bir değişikliğe uğrayıp uğramadığı, son şeklini nasıl aldığını aşağıda açıklayalım.
Yazılı tarihten önce Malatya ve çevresinde yaşayan insanların bıraktıkları kültür kalıntılarına rastlamak mümkün ise de, yazı bilinmediğinden şehrin adı belgelenememiştir. Yazının kullanılmaya başlaması ile, şehrin adı ortaya çıkmıştır.
Çekoslovakların Doğu bilimleri uzmanı B. Hrozmy, (1879-1952), büyük uğraşılardan sonra Hitit çivi yazısını okumuştur. (1925). Asurların Kayseri akınında tarihi Kaneş (Kültepe)deki kazılar sonucunda Asur arşivini bulmuştur. Kaneş, Asur Devletinin bir kolonisi idi. Asurlu tüccarlar şimdiki Malatya - Kayseri yolunu izleyerek Orta Anadoluya ticaret mallarını pazarlamak için burayı koloni haline getirmişlerdir. Arşivde çok sayıda çivi yazılı mektuplar elde edilmiştir. Bir kısım mektupların zarflarının bile açılmamış olduğu görülmüştür.
Çek bilgini ve çivi yazısı uzmanı B. Hrozmy, Hitit tüccarları ile Asur ticaret adamları arasındaki yazışmalarda ilk kez Malatya adına rastlanmıştır. Hititçe okunuşu Melit-Melid olarak tespit edilmiştir. Bu kelimenin Hitit dilinde bal anlamına geldiği saptanmıştır.
Bilindiği gibi büyük Hitit Devleti M.Ö.1200 yıllarında Avrupadan gelerek boğazlar üzerinden İç Batı Anadoluya yerleşen Firigler tarafından yıkılması sonucunda, Hitit konfederasyonuna bağlı şehir devletleri varlıklarını bir süre daha korumuşlardır.
Kayseri yakınında Kaneş (Kültepe)deki Asur Devlet arşivindeki ticaret belgeleri M.Ö. 2000 yılı ile de tarihlendirilmiştir. Malatyanın aslının çok eskilere dayandığını meydana çıkarmıştır.

Kültepe arşivindeki belgede Melit-Melid-Melita olarak okunan Malatya adının Hitit belgelerinde Maldiya şeklinde yazılmıştır. Asur İmparatorluk kayıtlarında ve arşivlerinde, Meliddu, Melide, Urartu belgelerinde Melitea ve Milidya olarak saptanmıştır.

Diğer bir kısım Hitit kitabelerinde ise, Malatya şehri, Öküzbaşı ve Dana Ayağı ile sembolize edilmiştir. Latin kaynaklarında Melitam şeklinde yazılan bu isim, yüz yıllar sonra Malatya, Romalıların eline geçtiği zaman yeni sahipleri tarafından Melita, Meliten, Melitine şekline dönüştürülmüştür, daha başka kaynak ve kitabelerde Mlidda, Milytta, Milidia biçiminde söylemişlerdir.

Hrozmy, Asur çivi yazılı ticaret mektuplarında olduğu Melit-Melid Bal anlamına gelen Malatya adının kökenini bulmuştur. Hala dünyaca ünlü Malatya Balının çok eski devirlerden beri bu şehirde üretildiği tarihi bir gerçek olarak kanıtlanmıştır. Latincede Melitus, şeker kelimesi de buradan türemiş olabilir. Çünkü bu iki kelime kök itibariyle aynı harfleri içermektedir.

Eski çağ coğrafyasından Amasyalı Strabon, (M.Ö. 65-MS 23) Roma İmparatorluğunun büyük bir kısmını dolaşmıştı. Geografika, (Coğrafya) adlı kitabında, Malatyaya da geldiğinden bahsetmiştir. Kitabında Malatyadan söz ederken Meliten in etrafı üzüm bağları ile çevrilmiştir. Dağlarının ormanlarla kaplı olduğunu yazarak, üzümlerinden Monarit adında çok ünlü bir şarap üretildiğini, yakın ülkelere ticaret kervanları ile götürüldüğünü her tarafta beğeni kazandığını yazmaktadır.

Malatyada 1226 yılında doğan İbn- ül İbri (Ebül Faraç) Bar Hebraus kendisi Yahudi asıllı olup, Süryani tarihçisi bir din adamıdır. İki ciltlik dünya tarihi ile bir de kiliseler tarihini yazmıştır. Babasından tıp ilimleri öğrenmiştir. Kitabından Malatyadan söz ederken Meliten şeklinde kaydetmiştir.

Romalılardan önce Helenizm devrinde, Romalılar Bizanslılar ve haçlı seferleri sırasında Batılı yazarlar da Malatyadan hep Meleten-Meletene diye kayıtlar düşmüşlerdir.

Ünlü Osmanlı seyyahı Evliya Çelebi, Seyahatnamesinde, Malatyayı anlatırken bu şehre İranlıların Aspozan, Türkmenlerin Malatta, Yunanlıların da Rakbe, diğer başka tarihçilerin de Darül Rakbe diye adlandırdıklarını, şehrin ilk kurucularından Yunus Peygamber ümmetinden Rakbe adlı bir hükümdar olduğundan kurucusunun adı ile anılmakta, Aspoz adındaki kızının da şehri bayındır hale getirdiğinden bahsetmektedir.

Evliya Çelebinin verdiği bilgiler, şehrin adının etimolojisi ile ilgili olmayıp, yalnız yeni Malatyanın bu gün ki şehir merkezinin adını Aspozan-Aspuzu şeklinde yazması, günümüzde de yeni şehrin Malatyalılarca Aspuzu şeklinde söylenişi kabul görmektedir.

Sonuç olarak, Malatya adının kökeni Hititçe olduğu ve Bal anlamına geldiği tarihi gerçek olarak kabul edilmiştir.

Diğer taraftan, Evliya Çelebi, Malatyaya adını veren Rakbe adlı kayzeri, kızı Aspoz ile birlikte Meram Bağında bir mağara içinde ilavesini yapmaktadır.

MALATYA TARİHİNİN KRONOLOJİSİ

M.Ö. 1950-1650 Asur Kolonileri Devri
M.Ö. 1650-1450 Eski Hitit Çağı
M.Ö. 1450-1200 Hitit İmparatorluk Çağı
M.Ö. 1200-700 Geç Hitit Çağı
M.Ö. 1100-820 Asur Egemenliği
M.Ö. 855 Asur Kralı Salmanasarın Malatya seferi ve Malatya Kralı Laliyi vergiye bağlaması.
M.Ö. 824-816 Urartu Kralından İspuini ve oğlu Menuas ın Malatya Kralı Sulumeliyi yenmeleri.
M.Ö. 789-766 Urartu Kralı MenauasIn oğlu Sargitisin Malatyayı zaptı
M.Ö. 765-733 Malatya Kralları Urartu egemenliğine yeniden karşı çıkıp ayaklandıkları için Urartu Kralı 1. Argitisin oğlu ve halefi 3. sardur Malatya Kralı Sahu oğlu Hilaruwatayı mağlup edip şehri yağmalaması.
M.Ö. 745-727 Asur Kralı Tıglatplesin Malatya kralı 3. Suluimeliyi haraca bağlaması.
M.Ö. 710-708 Asur Kralı Sargonun Malatya seferi.
M.Ö. 681-669 Maraş şehri devleti kralı Mugallunun güçlenerek Malatya ve çevresini kısa süre için egemenliğine altına alması.
M.Ö. 612 Med Kralı Kiyaksarın Babil Kralının yardımı ile Asurları ortadan kaldırması ve Malatyanın Asur egemenliğinden kurtulması.
M.Ö. 612-550 Malatya ve çevresinde Medlerin egemen olması
M.Ö. 550-331 Perslerin egemenliğinde Malatya
M.Ö. 331-280 İskender ve Diyadoklar Dönemi
M.Ö. 280-212 Kapadokya Krallığı Dönemi
M.Ö. 212-170 Selefkoslar dönemi
M.Ö. 170-66 Pontus Krallığı dönemi
M.Ö. 66-M.S.395 Roma Dönemi

79-81-----Roma İmparatoru Titus devrinde Malatyanın askeri karargah durumuna getirilmesi.
98-117---İmparator Trajanus zamanında Malatyanın büyük şehir haline getirilmesi ve şehrin surlarla çevrilmesi
575-------Bir sonbahar günü Sasanilerle Bizanslılar arasında yapılan savaşta Sasani imparatoru Hüsrevin intikam amacıyla şehri tamamen yakması
659-------Habib Bin Mesleme tarafında Malatyanın Bizanslılar tarafında tamamen alınarak İslamların bu şehre ilk kez girmeleri
685-705-Halife Abdülmelik Bin Mervanın Malatya ve çevresini Bizanslılardan geri alarak Darendeye kadar ilerlemesi
740-------Malatya Valisi Melih ib-i Sebib ile Abdullah bin Battalın Eskişehir yakınlarında Bizanslılarla yapılan savaşta şehit düşmesi. İslam ordularının Akronium savaşında bozguna uğramaları sonucunda Bizanslıların Malatyaya gelerek Malatyayı yağma ve tahrip etmeleri
754-775-Abbasi halifesi El Mansurun yıkılan ve tahrip edilen Malatyanın onarılması için kumandanlarından Salih bin Aliyi görevlendirmesi ve İmam İbrahimin oğlu Abdulvahapı Malatyaya vali ataması
864-------Bizanslılarla yapılan savaşta ünlü komutanların şehit düşmesi üzerine Mustain tarafından Malatyaya Ambr ibn-i Übeydullah gönderilmiştir. 50.000 kişiyi kumanda eden Übeydullah çok sayıda şehit verildiğinden bu yılın şubat ayında Malatyayı terk etmiştir
917-------Kumandan Munis Al Muzaffer komutasındaki İslam kuvvetlerinin Malatyayı Bizanslılardan geri alması
934-------Bizanslıların 19 mayıs günü Malatyayı geri almaları
1036-----Müslümanların büyük bir ordu ile Bizanslıların 100 yıldan beri elinde bulundurdukları Malatyaya büyük akında bulunması
1058-59-Türklerin Malatyayı yağmalaması ve Malatyanın kısa bir süreliğine Türklerin eline geçmesi
1101-----Danişmendlilerden Gümüş Tekinin Malatyayı ele geçirmesi
1105-----Anadolu Selçuklularının Malatyayı danişmedlilerden geri alması
1240-----Baba ishakın Türkmenler arasında peygamberlik iddası Onun göçebeleri Gıyaseddin Keyhüsreve karşı cihada sevketmesi Babailerin Kahta, Adıyaman, Harput ve Malatya bölgelerini istila ve yağma ederek Sivasa yürümeleri.
1400-----Timurun Malatyaya gelmesi ve şehri kuşatması
1516-----Yavuz Sultan Selimin Memlüklerin elinden Malatyayı alması.


KAYNAKÇA:
MEVLÜT OĞUZ, Malatya Tarihi
Meydan Lauruse Ansiklopedisi

Mustafa Turgut    24 Şubat 2008 06:53
mustafaturgut@arguvaneymir.com
Alirıza Uğurlu bey Web sitenizde www.arguvaneymir.com için link eklemesi yaparsanız sevinirim.WEB siteniz Çok güzel başarılarının devamını diliyorum.

Saygılarımla
www.arguvaneymir.com
Mu stafa Turgut


308
Toplam kayıt bulunuyor
Design: Joomlamarket.de
© 2005 – 2021 www.alirizaugurlu.com