Anasayfa arrow Ziyaretçi Defteri

Ziyaretçi Defteri

Ziyaretçi Defterine Yaz


Administrator    29 Ağustos 2014 21:33
EFENDİM NE DEĞİŞTİ Kİ //

S. DAVUTOĞLU Kabinesini açıkladı. Hay maşallah hangi TV kanalını açsanız açın
 bir ilktir, deyip şişirdikçe şişiriyorlar..
Onları dinleyip ve izlerken 2. Ağustos Uluslar arası 11, Arguvan Türkü Festivali, saat 13 00 de Din Ve Siyaset konulu panelde Eski Bakanlardan Sayın Fikri Sağlara sorulan soruya fıkrayla yanıtı aklıma geldi..
Soru şuydu; Akmeleddin beye oy verecek misiniz?
Çorumun bir Alevi köyünün ismi Kanlı Osmanmış, köylü ilgilere varıp köylerinin isminin değiştirilmesini istemişler, olur denmiş ve bir müddet sora tekrar gidip sormuşlar..
Beyim teklifimiz ne oldu, köyümüzün isminin değiştirilmesini istemiştik..
Adam tamam değiştirdik, teşekkür etmiş ve köylerinin yeni adını öğrenmek istemişler..
Yanıt, köyünüzün yeni adı Kanlı değil Şanlı Osman hayırlı uğurlu olsun demiş..
Birbirinin yüzüne bakan heyet, dönüp Beyim, ha kanlı yada Şanlı Osman Osman olduktan sora, ne değişti ki..
-Köyümüzün yaşlılarından Kambur CUMA diye tanınan Cuma emminin evinin hemen yanı başında bir tarlası var, adı (Hırabıloğ) o yıl yer ekili ve başak, ancak yıl kurak yağmur yağmıyor, bir gün hava kararıp bulutlanınca Cuma Emmi elini açıp yalvarmaya başlıyor, Hırabıloğa ha hırabıloğa,deyip duruyor..
Bulut gürleyip doluya çevrilince Cuma Emmi çeviriyor..
Ası dağlarına Allahım, Ası dağlarına, deyip çırpınmaya başlıyor..

29.08.2014

Administrator    22 Ağustos 2014 19:11
10 AĞUSTOS UN SİRKELEDİKLERİ//

12 Yıl AKP iktidarı sonunda kendi sisteminin tam da tepesineCumhur.Başkanı ol deyip S. Tayip Beyi alıp koydular&
Şimdiyse, 12 yıl boyu onca eleştiri ve suçlanmalara rağmen, ülkeyi tek başına yönlendirip yöneten S.Tayip ERDOĞAN oyların yüzde 52 si ile devletin tam tepesinde artık..
Peki çatı aday göstererek karşı çıkış yapan CHP-MHP ve diğerleri yanlış mı yaptılar hayır, bence demokrasilerde muhalefet olmak varsa onun gereğini yaptılar&
Ya da kayıp mı ettiler, bence o da değil.. Sonuç itibariyle hukuken kayıp söz konusu ise, 12 yıllık iktidarın icraatlarını değerlendirmeden oylar pat diye sandığa indi ise, kayıp o yanlışa parmak basıp kol kucak açanların olsa gerek..
10 Ağustos a kadar S.Tayip Bey Hakkında söylenenleri hukuk adamları akıllarının ucundan bile geçirmeye sanki de gerek bile görmediler.. Hani anayasal bir hukuk ülkesiyiz ya.. S.Tayip Bey ben sandığa bakarım, sözlerinin anlamı biraz da olsa irdelenmesi gerekmez miydi?
Şimdiyse 10 Ağustos dan hemen sora Akp de dahil tüm partilerin çatılarının çatırdadığını patırdamaya başladığın duyuyoruz..
A. İhsanoğlu ya destek sözü veren 14 parti den çokları CHP yi topa tutmaya başladılar, bir yerlerden oy avlayacaklarını mı sanmakta bunlar, ya da S.Akmeleddin i seçimlerden önce S.Kılıçdaroğlu kadar kendileri de tanıyor olmalılardı..
Hasılıkelam; Ülke yönetmede olgunlaşmamış bir siyaset anlayışı 77 milyon Türkiyeli yurttaşın tepesinde bir yağmaz bulut gibi dönüp dolaşmaktadır.. Çağdaş İnsan hak ve hukukunun gereğini programlarına koyup muhaliflerine dayatmayan bir parti boşuna laf abartıp kıvırtmasalar daha iyi olur diye düşünüyorum..
Hele de CHP li olanlardan bazıları bu kuru kalabalığa önceden hazırlıklı olmalılar ki 11 Ağustos la ortalarda dönüp dolaşmaya başladılar bile..
CHP kurultaya hazırlanıyor, herkes saçının ak mı karamı olduğunu önüne döküldüğünde 5.6 Eylül de görecek de..
-Hey gidi dünya alemi, Orta Doğu da İşıd soy kırımı yapıyor, helal olsun be sizlere .. Dünyanın tek pencereden izlenip gözlemlendiği şu çağda vicdanlarınız sizlerden o kadar uzaklarda mı ki Ezidi canlara olanları duyup dinlemiyorsunuz ya da aldırmıyorsunuz..

Saygılarımla..

Administrator    04 Ağustos 2014 23:26
ADI KENDİNDEN BÜYÜK BİR İLÇE//

1-2-3 Ağustos 2014 11.Uluslar arası Arguvan Türkü Festivali yoğun bir ilgi ile her
festivalde olduğu gibi, olaysız problemsiz olarak izlendi ve uğurlandı..
Öncelikle İstanbul da kurulan Arguvan köy dernekleri, üst örgüt Vakıf ve Arguvan Belediyesinin ve köy derneklerinin ortaklaşa hazırladığı 11, Uluslar Arası Arguvan Türkü Festivali, Adına ve amacına uygun olarak başladığı gibi, gelecek yıl buluşmak üzere denip ses ve alkışlarla yolcu edildi..
Program : (Açılışlar, Paneller, Tiyatro, Gezi ve akşam saat 19 00 dan itibaren alanlardan aralara taşan büyük bir insan kalabalığı ile, başta Türkü olmak üzere sunulan müzikle geç saatlere kadar, bazen de ele tutuşup halaylarla doyasıya eğlenildi..
O güzelliklerin altında imzası olan, Başta: Sayın, Belediye Başkanı Mehmet KIZILTAŞ ve Sayın Vakıf Başkanı Hasan AYDIN, olmak üzere hizmetten hizmete durmadan koşuşturan arkadaşları da birlikte yürekten kutluyorum.. Koştular sa başardılar da&

Benim memleketim, güzel Arguvan
Ben de buralıyım, diyen sevinsin
İster gurbet elde, yada sılada
Adını dillerden, duyan sevinsin

11, Arguvan U A. Türkü Festivalini o güzel insanlarla coşkuluyla yaşadıktan sora başta bir kıtasını bu araya koyduğum o şiiri yazıp son kitabıma da koyduğuma ve övgüyle de anlattığıma bir o kadar da sevindiğimi duyurmak isterim..
Evet, Arguvan a Adından büyük bir ilçe dedimse, yazımı okuyan her yoldaş da bu
görüşüme katılacaktır diye düşünüyorum..
Nüfusu 10 bin bile olmayan kendine has kültürü ile 30 bin insanı iki gün içinde o güzelim coşkuya çekebiliyor ve adını ülke ve ülke dışına da taşımış ise kim daha büyük, onu da düşünüp anlayanlar desin..
Ancak, sanat ve kültürün dünya barışı için en açık kapı olduğu her aklıselim tarafından biliniyor olsa da ne yazık ki, o güzelim etkinliğe üç kilometrelik ara bozuk yolun düzeltilmesi ilgililer tarafından Sayın Başkanımızı duymazlıktan geldiler.. Program sonu Arguvan polisimizin koruması ve gözlemleri sayesinde o ara kazasız belasız hele de geçilmiş oldu..
Bu 11. Uluslar arası Arguvan Türkü festivali her iki başkanın çabalarıyla zorluklar aşıldığını diye düşünebiliriz öyledir de, ancak yukarda da bahsettiğim gibi, ülkeyi yönetmek için göreve getirilen iktidarın binlerce vatandaşın kültür ve sanat adına düzenleyip yaşamak istediği bir programa katkı sunmaması da neye yorumlanacaksa anlamakta zorlanıyoruz..
Türkü adına bu üç güne emek veren herkese bir daha gönülden teşekkür ediyor ve 2015 in sabırsızlıkla beklendiğini de ilgililere önemle duyurmak isteriz..

Saygılarımla..

Administrator    22 Temmuz 2014 15:04
İLKELLİK KÖYLERE REVA MIDIR//

Mustafa Kemalin öncülüğünde kurulan Cumhuriyet kurumlarıyla 1946 da çok partili sisteme geçilmiş olsa bile, günümüze dek köylerde bir milim dahi ilerleme oldu diyemeyiz..
Bazı il ve İlçeler dışında, köy ve bağlı mezra insanları Cumhuriyetin adını duysalar bile,  O da ne diyecek kadar sisteme yabancı kaldı ve bırakıldılar..
Alın terinin ne olduğunu ve niçin aktığını bilmeyenler için üretip temin etmekle meşgul bu köy insanları ''sistemine ve Cumhuruna da hep aldandı yaranamadılar..
Emekleri deyerlendirilmediği gibi,  Yol, su, sağlık hizmeti kesinlikle, Elekrik asma direkler üzerinde saat başı gider gelir, etrafında yılan akrep dolaşan kerpiç yanı yıkık evlerde yaşam kavgası vermekteler.. Yani, Cumhuriyet öncesi nasılsa o şartlarda devletinden bağları kopuk bir yaşama mahkumlardır.. Seçimden seçime birer potansiyel oy olarak kandırıldı ve kullanılmaktalar..
Cumhura başkan seçmek için kıran kırana mücadele sayın üç aday isminde yoğunlaşmış durumda. Bu zatı muhteremler ülkenin içine itildiği sorunlara çözüm demekten zaman bulup da köylerin halı hazırdaki durularına bir çareden de söz edebilecekler mi dersiniz..
Cumhur halk demek değil midir?, Her seçimden sora onlardan oy istemekten öte vergi alıp askere de çağrılmıyorlar mı? Öyleyken ilkel yaşama terk edilen o insanlardan oy istemekten başka  durum ve yaşamları hakkında verilen sözlerin de ''ne yanından ve ne de yöresine varıldı.. Oldukları yerlerde içinde bulundukları sıkıntılara terk edilen bu inanlar bu defasında seçilecek D.Başkanı tarafından durumları gözden geçirilip çağdaş eşit yurttaşlar olarak (Alt yapı üst yapılanma, yol sokak, su sağlık, elektrik vs günün yaşam koşullarına uygun bir konuma öncelikli olarak getirilmesi düşünülmekte midir?, merak ediliyor..
Gelip giden Başkan ve iktidarlara bunlar sorulamadı.. Konu edindiğimiz bu kader insanlarının devletine ödediği vergiler geri kendilerine neden dönmedi ise..?
10 Ağustos da başlatılacak tercihler sonu görev alacak S.C. Başkan tarafından sözünü ettiğimiz köylü yurttaşlarımızın durumu ayrımcı politikalardan kurtarılıp durumlarına el atılacak mıdır ?
Artık bu vatan için askerlik de yapıp kayıtlarda yurttaş olarak gösterilen bu insanlarımıza haksız ayrımcı uygulanan politikalardan vaz geçilmelidir diyoruz..
Sözün tekrarı, artık bu yurttaşlarımıza yurt da hizmet eşitliği çağımızın da gereğidir diye düşünüyoruz..
Örneğin, Arguvan ve benzeri yerler için, inadına uygulanan ayrımcı politikaların sistemin kamburu olarak görülüp önünün kesilmesi de hakkaniyet gerektiren çağdaş bir yapılanma olarak düşünülmelidir diyoruz.

14.07.2014

Administrator    11 Temmuz 2014 16:12
ÖNCE DEVLET VE TEPESİNDEKİLER //

Ülke de umutların dağıtıldığı milyonların düşünüp karar vereceği bir sürece girildi demektir.. Kala kala şunun şurası bir aydan az bir süre kaldı.. Gün ve saatler sayılmaya başladı bile..,
Düşünüp karar dedim, acaba öyle mi olacak, ya da hatır, menfaat, ahbap çavuş ilişkileri mi, kararda daha etkin bir yer alıp ve sonuçta ben ve biz sandıktan çıktık mı dedirtecek ..
Meydanların dolup taşmaya başladığı görüldü artık. Ancak;
-İktidarın adayının karşısına biz de varız bu işe deyip (Sayın İhsanoğlu, S. Demitaş ) de meydanlardalar..
Halk olan herkes tarafından bir boşluğun doldurulması söz konusu..  Mozaik çok dilli ve renkli Türkiye de yan yana yaşamış ve ötekileştirilmemiş yurttaşlar olarak çağdaş bir hukuk sisteminin güvencesinde yaşıyor olmak&
Türkiye nin de yıllardır üyesi bulunduğu BMM hukukunda bu esas olarak alınıyor ve her üç sayın adaylarca da biniyor olsa gerek..
Tayyip Bey den bu konuda emin gözükmeyen belli bir çoğunluğun olduğu kesin, Ancak Diğer her üç adaydan da ülke çağa açılmalıdır gibi mesajları verilmektedir..
Peki, Neden S. Tayip Bey aynı vaadlerde bulunur olsa da, bazı kesimler farklı görüş beyan etmekteler, çünkü Tayyip Beyin 12 yıllık ülke politikası bilindiği üzere (Sözcü Gaztesinin 2 Temmuz 2014 sayısında baş sayfada uygulanan politikalar ve gelinen nokta da anlatıldı ..
İşin doğrusu,  Sayın CHP Genel Başkanı K. Kılşdaroğlu nun sık sık da altını çizerek dediği gibi Yurtta herkesi kucaklayacak çağdaş birisi tercih edilmelidir..
Çağımız bir zıtlaşma ve inatlaşma çağı kesinlikle değil.. Dil, din, gibi ve renk alz eden farklılıklar, sınıflı bir sistemde çıkar partilerinin çıkarına malzeme edilmemelidir.. Devlet ve onun tepesinde duran birileri için Yurt ta önce İnsan yaşamı ve koruyucu hukukunun takibi esas olmalıdır, diye düşünüyoruz..
Çok partili sistemler Yargı Yasama Yürütme ve onlara bağlı kurum ve kuruluşların insancıl açıdan kurallara bağlı olma esası demokrasilerde olmazsa olmazlardandır diye bilinmektedir..

 Yani, Önce insan ve ona laik huzurlu bir dünya asıl devletler politikası olmalıdır, diye düşünmekteyiz..

11.07.2014


308
Toplam kayıt bulunuyor
Design: Joomlamarket.de
© 2005 – 2021 www.alirizaugurlu.com